Za pewne większość z Was próbowała nie raz syropu z mniszka lekarskiego, jego zastosowanie znane od bardzo dawna i jakże skuteczne. W tym roku po raz pierwszy (!) syrop został zrobiony i u nas :)
Syrop z mniszka lekarskiego
Składniki:
ok. 800 kwiatków mlecza
2 litry wody
2-4 cytryny
1 kg cukru (może być miód)
Przygotowanie:
Zebrane kwiaty rozłożyć na papierze i poczekać kilkanaście minut, aby nie natrafić na różnego typu owady :-). Umyć i zalać 2 litrami zimnej, przegotowanej wody, po 2 godzinach od zalania gotować na małym ogniu przez 15 minut. Pod koniec gotowania dodać pokrojone w plastry wyparzone cytryny i odstawić do następnego dnia. Następnie wycisnąć i do otrzymanego soku wsypać 1 kg cukru (miodu) i gotować na małym ogniu około 2 godziny. Gorący syrop wlać do słoiczków i odwrócić.
Co ten mniszek ma w sobie, że tak wiele osób go poleca? Witaminy A,B,C,D, potas, magnez, krzem, żelazo, związki o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwwirusowym a także przeciwbakteryjnym. Jego zastosowanie decyduje o działaniu odtruwającym, oczyszczającym organizm, moczopędnym, rozkurczającym, przeciwcukrzycowym, przeciwmiażdżycowym. A to i tak tylko jedne składowe jego cudownych właściwości.
Mniszek lekarski łagodzi stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie ran, pomaga usunąć kurzajki i brodawki.
Poza syropem można zrobić napar, odwar czy wino ;) Przepisów jest bardzo dużo i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.
Poza syropem można zrobić napar, odwar czy wino ;) Przepisów jest bardzo dużo i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.
To co zbieramy? ;)
Pozdrawiam, K.
Witaj, to cudowne ze odkrywamy zalety tj rośliny.
OdpowiedzUsuńJa również przygotowałam - w mojej wersji miód z tego cudownego ziółka:) Robiłam troche inaczej, bo gotowałam 2 godziny ale juz z cukrem, na koniec dodałam sok z cytryn. Smak niezemski no i konsystencja miodu:)
Niebawem również u siebie pokażę efekty!
Pozdrawiam Martita
Dokładnie! :) W takim razie oczekuje na Twój przepis :) Trzeba korzystać z tego co mamy po ręką ;)
Usuńa ja 1 słyszę o tym syropie.....
OdpowiedzUsuńchyba muszę zmobilizować rodzinkę i ruszyć na zbiory. uzbierać 800kwiatów......
I mam pytanie ten syrop pije się profilaktycznie? czy w przeziębieniu?
Ja będę piła łyżeczkę dziennie :) Też pierwszy raz dopiero go robiłam, ale czytając jakie ma właściwości myślę że mała dawka profilaktycznie nie zaszkodzi :)
Usuńo nie wiedziałam ! może i ja zrobię ;))
OdpowiedzUsuńPolecam! Szybko się robi :)
UsuńU mnie co roku mama robiła miód z mniszka, a ja musiałam go pić ze łzami w oczach :D Do tej pory go nie znoszę, chociaż większość się nim zajada :))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :))
No tak najgorszej wspomnienia z dzieciństwa jak coś nam nie smakowało, to potem ciężko się przestawić :-) Ale może kiedyś? Może inny przepis, niekoniecznie musi być miód ;)
UsuńNigdy tego nie robiłam. W tamtym roku skusiłam się na syrop z mięty (kurcze, kiedy my go wypijemy? starczy chyba na następnych parę lat...hihi!)
OdpowiedzUsuńSyrop z mięty fajnie komponuje się z piwem hihi :D Jeżeli ktoś lubi miętę oczywiście ;) Albo do herbatki ! :)
UsuńWitam koleżankę i pozdraeiam , będe tutaj wpadać
OdpowiedzUsuńZapraszam serdecznie ! (;
UsuńA ja znowu nie zrobiłam. Czas przelatuje mi przez palce :-) Podziwiam Was, że przy małych dzieciach tak zorganizowane jesteście. Ściskam :-)
OdpowiedzUsuńI my raczymy się syropem z mniszka. Dostajemy go co roku w prezencie od teściowej. Moje dzieciaki go uwielbiają :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńświetny przepis :) zastosowanie mniszka znałam, ale jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy by samemu zrobić syrop ;) w tym roku nie dam rady, ale w przyszłym muszę koniecznie spróbować :)
OdpowiedzUsuńZapewne :)
OdpowiedzUsuńMój synek uwielbia ten miodek:) Co roku robimy a on zajada z białym serem. Pozdrowienia
OdpowiedzUsuńPamiętam, jak w podstawówce całą klasa chodziliśmy po łące i zbieraliśmy kwiaty mniszka do koszy. Nauczycielka miała zrobić miód :P
OdpowiedzUsuńMMM jest pyszny - kiedyś mama mi go robiła :)
OdpowiedzUsuń